Sauna Centrum Heinola

Infra kabína

Vyhrievacia kabína, ktorá znamená evolúciu v oblasti relaxovania a možnosti regenerácie organizmu za využitia terapeutického efektu infračerveného žiarenia - IŽ.
IŽ je pre ľudské oči neviditeľné a je pozorovateľné len pomocou špeciálnych kamier. Vnímame ho ako teplo. Základným zdrojom IŽ je slnko. Aj naše telá vyžarujú IŽ. Dlhodobými výskumami sa zistilo, že IŽ má obrovský účinok pri ozdravovacom procese nášho organizmu. IŽ má rovnaké vlastnosti ako teplo zo slnka, alebo ako teplo vyžarované našim telom potrebné k udržaniu našej telesnej teploty. Žiarenie je nastavené tak, aby naše telo mohlo absorbovať až 93% IŽ. Infračervená energia vylučuje z tela až trikrát väčší obsah škodlivých látok v objeme potu v porovnaní s tradičnou saunou. V kabíne, kde teploty dosahujú 30 - 60°C je tiež dýchanie oveľa príjemnejšie ako v tradičnej saune. Kabína sa môže používať aj s otvorenými dverami dokorán, ak je jediným požadovaným výsledkom svalové predohriatie (napr. pred masážou), bez dosiahnutia výraznej potivosti a to všetko v plnom oblečení. Výskumy potvrdzujú, že ako jediná zo sáun má i dokazatelne redukčné účinky.

" Mnoho z nás pravidelne behá, aby sme trénovali náš kardiovaskulárny systém a nie aby sme získali veľké stehenné svaly. Pravidelné používanie infrakabíny má podobnú kardiovaskulárnu záťaž a môže byť, čo sa týka zvyšovania kardiovaskulárnej kondície a spaľovania kalórií rovnako efektívna ako pravidelné cvičenie"

(Journal of the American Medical Association)


Účinky infra kabíny


Pasívny kardiovaskulárny tréning - hlbokým preniknutím infračerveného žiarenia pod kožu dochádza nielen k prehriatiu kože, ale tiež svalových tkanív a vnútorných orgánov. Telo na túto stimuláciu reaguje zvýšením srdečného objemu a rytmu a táto srdečná záťaž vedie k tréningu a zlepšeniu kondície kardiovaskulárneho systému.


Chudnutie - podľa prevedených výskumov sa spáli zo 30 minút pobytu v infra kabíne 600 a viac kalórií. Teplo prenikajúce v priebehu pobytu v infra kabíne prijímajú krvné cievy uložené v tukovom tkanive, rozširujú sa, lepšie sa prekrvujú. Tukové kyseliny hromadiace sa v tukových bunkách sú týmto procesom vylúčené lymfatickým systémom z tela von.


Celulitída - celulitídu tvorí vodná a tuková usadenina pod kožou. Hlbokým prehriatím tkaniva a následné potenie v infra kabíne pomáha odbúrať tieto vodné a tukové usadeniny. Používanie infra kabíny urýchľuje akýkoľvek program proti celulitíde.


Posilnenie imunity - zvýšenie telesnej teploty vedie k usmrteniu baktérií a vírusov, alebo aspoň k zastaveniu ich rozmnožovania. V rámci prevencie sa doporučuje pobyt v infra kabíne najskôr krátky časový interval pri nižšej teplote a potom postupne interval predlžovať a teplotu zvyšovať. Eliminácia toxických látok z tela - dlhodobým výskumom bolo preukázané, že zloženie potu v bežnej saune tvorí z 95 - 97% voda. V infra kabíne vďaka možnosti hĺbkového prehrievania tkaniva je v pote obsiahnutá voda iba z 80 - 85%, zbytok tvoria tukové bunky a cholesterol, v tukoch rozspustené jedy a ťažké kovy, kyseliny, sodík a čpavok. Na rozdiel od bežnej sauny je výdaj potu v infra kabíne minimálne dvojnásobný a vylúči sa ním 3 - 7 krát vyššie množstvo vo vode nerozpustných látok.


Krása - pobyt v infra kabíne zlepšuje prekrvenie v koži, koža dostáva nový lesk odstránením kožných nečistôt a odumretých buniek z dôvodu hĺbkového čistenia pórov zlepšuje elasticitu a napätie kože, spomaľuje proces starnutia, necháva kožu mäkkú a hebkú, zlepšuje stav akné, ekzémov, popálenín, otvorené rany sa lepšie hoja, pričom sa zmenšuje veľkosť jaziev


Relaxácia - prehrievaním v infra kabíne sa zníži ztuhnutosť končatín, znižuje sa svalové napätie, miernia sa bolesti. Prispieva k odstraňovaniu stresu.

Kontraindikácie

  • horúčkovité stavy
  • tehotenstvo
  • hemofília, alebo iná predispozícia ku krvácaniu